Milyen testi változások várnak rám menopauza után?

Sokan tisztában vannak a menopauzát megelőző változásokkal, azt azonban kevesen tudják, hogy mi történik a menopauza után. Ismerd meg a változókor utáni tüneteket!
Ha 12 egymást követő hónapban nem menstruáltál, kijelentheted, hogy átestél a menopauzán. [1] Ha idáig eljutottál, azt hatalmas sikerként könyvelheted el, hiszen megszűnnek a hőhullámok, az éjszakai izzadás, a hangulatingadozások és a rendszertelen menstruáció. De mi történik utána? Ünnepélyesen búcsút inthetsz ezeknek a tüneteknek, vagy a menopauza után is számolnod kell velük? Nézzük meg, milyen testi változások jellemzik ezt az időszakot!
Mi történik a hormonszintemmel menopauza után?
Míg a menopauzát megelőző szakaszban drasztikusan csökken az ösztrogén- és progeszteronszint, a menopauza után ez már nem igaz. Ugyanakkor még nem inthetsz búcsút a perimenopauzális tüneteknek (mint pl. a súlygyarapodás és a hüvelyszárazság)…
A menopauza után sokkal kiegyensúlyozottabbak a hormonszintek, azonban, mint minden változás esetén, időt kell adni a szervezetnek, hogy hozzászokjon az új helyzethez. És habár teljesen normális, ha a menopauza után is észleled a perimenopauzális tüneteket, azok elvileg már sokkal visszafogottabbak. [2]
Ha makacsul elhúzódnak a tünetek, vagy ha belezavarnak a mindennapokba, kérj tanácsot a kezelőorvosodtól!
A vérzés és a pecsételés normális jelenség menopauza után?
A menopauzával véget ér a menstruációd. Ezért a menopauzát követően nem jellemző a vérzés vagy pecsételés.
Ha mégis vérzést tapasztalsz menopauza után, arra is van néhány magyarázat. Ez általában annak a jele, hogy a méhedben történik valami. Lehet ez gyulladás vagy a méhnyálkahártya vékonyodása, méhnyakfibróma vagy méhfalfertőzés. Súlyosabb problémák is állhatnak a háttérben, például méh- vagy méhnyakrák. [3]
Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy pánikba kell esned, ha vércseppet látsz a fehérneműdön, mert a legtöbb eset megfelelő gyógyszeres kezeléssel egyszerűen gyógyítható. Minden lehetséges kiváltó okot meg kell vizsgálni, ezért fontos, hogy azonnal konzultálj az orvosoddal.
A menopauza tehát nem feltétlenül jelenti az összes perimenopauzális tünet megszűnését, de legalább abban biztos lehetsz, hogy azok mérsékeltebbek lesznek. Addig is bízz a testedben! A menopauza nem úgy ér véget, mintha elvágták volna.
Ha szeretnél többet tudni a menopauzáról, olvasd el a Hogyan készüljünk fel mentálisan a menopauzára és az Amikor elmarad a peteérés című oldalakat!
Egészségügyi nyilatkozat
A cikkben szereplő egészségügyi információk kizárólag információs forrásként szolgálnak, és nem használhatók fel semmilyen diagnosztikai vagy kezelési célra. Egészségügyi problémáiddal mindenképpen fordulj orvoshoz!
[Hivatkozások]
[1] https://healthcare.utah.edu/womenshealth/gynecology/menopause/postmenopause.php#whenshouldyouseeadoctoraboutpostmenopausesymptoms
[2] https://www.dignityhealth.org/conditions-and-treatments/womens-services/perimenopause/postmenopause
[3] https://www.thewomens.org.au/health-information/periods/periods-overview/bleeding-after-menopause
Továbbolvasok
